Дома Останати Ракомет Ви се верува дека ракомет може да заврши 82:7!? (ВИДЕО)

Ви се верува дека ракомет може да заврши 82:7!? (ВИДЕО)

Додека Европското првенство во Австрија, Норвешка и Шведска полека влегува во завршницата, во Бразил се игра и првенството на Јужна и Средна Америка.

На овој турнир учествуваа Бразил, Аргентина, Чиле, Парагвај, Уругвај и Боливија. Овие селекции ќе играат пет дена секој со секого осле што ќе се добие шампионот во оваа конкуренција.

Вчера беше првиот ден од ова натпреварување, а она што беше „падна во очи“ на спортскиот свет е резултатот од натпреварот помеѓу Аргентина и Боливија, тој е за верували или не.

Аргентина ја победи Боливија со неверојатни 82:7. Од овие 82 гола Начо Пизаро постигна 20.

Немаме официјална потврда, меѓутоа ова веројатно е рекорд по бројот на постигнати голови на еден ракометен натпревар.

Коментари
Прочитајте поврзани статии
Load More In Ракомет

Проверете

Oфицијално: Одложен мечот ПИК Сегед – Вардар

Она што можеше и да се претпостави сега доби официјална потврда, мечот ПИК Сегед – В…