Дома Останати Авто Мото Верстапен со пол-позиција на Хунгароринг

Верстапен со пол-позиција на Хунгароринг

0

Холанѓанецот, Макс Верстапен ќе стартува од пол-позицијата на утрешната 12-тата трка во Формула 1 шампионатот која ќе се вози за Големата награда на Унгарија.

Возачот на Ред Бул се извори за пол-позиција во денешните квалификации на патеката Хунгаро-ринг, каде за прв пат во кариерата стигнува до пол-позицијата. Тој зад себе ги остави двата болиди на „Мерцедес“, а втор ќе стартува, Валери Ботас.

Актуелниот шампион и лидер во генералниот пласман, Луис Хамилтон мораше да се задоволи со третото место, а покрај него во вториот ред ќе стартува Шарл Леклер.

Потоа следуваат Себастијан Фетел, Пјер Гасли, Ландо Норис, Карлос Саинц, Роман Грожан и Кими Раиконен.

Коментари
Advertisements
Прочитајте поврзани статии
Load More In Авто Мото

Проверете

Видео: Бостон има нова „ѕвезда“ – погоди 8 тројки за една четвртина!

Бостон Селтикс продолжи со добрите партии во претсезоната победувајќи г Кливленд со 118:95…