Дома Фудбал Англија Ван Дајк го избра играчот против кого му е најтешко да игра

Ван Дајк го избра играчот против кого му е најтешко да игра

0

Со одличните настапи во дресот на Ливерпул Вирџил Ван Дајк прерасна во еден од најдобрите стопери на денешницата, многумина ќе кажат и најдобар.

Претходната сезона Холанѓанецот никој не успеа да го издрибла, а со Ливерпул ја освои Лигата на шампионите и така влезе во конкуренција за најдобар играч во светот.

Сепак, иако на теренот изгледа како некој кој е огромна пречка за ривалите постои играч против кого му е најтешко да игра.

Ван Дајк откри дека напаѓачот на Манчестер Сити, Серхио Агуеро е играчот против кого му е најтешко да игра. Токму Аргентинецот го постигна првиот гол во последниот натпревар помеѓу Сити и Ливерпул кога беше 2:1.

За најдобар играч со кој играл го избра Фирмино, додека најдобар на сите времиња според него е Роналдињо.

Холанѓанецот избра и најдобар натпревар, а неговиот избор беше триумфот на Ливерпул над Барселона од 4:0 во полуфиналето од Лигата на шампионите минатата сезона.

Коментари
Advertisements
Прочитајте поврзани статии
Load More In Англија

Проверете

„Не се бориме за опстанок, ниту за Европа, туку за Синиша Михајловиќ“

Играчите на Болоња повторно се спремни да се борат за Синиша Михајловиќ. Болоња оваа сезон…