Дома Фудбал Репрезентации БиХ има светска рекордерка во женски фудбал

БиХ има светска рекордерка во женски фудбал

Женскиот фудбал во Босна и Херцеговина не е на некое завидно ниво, но сега тие имаат светска рекордерка.

Имено, младата Уна Ранкиќ се запиша во историјата откако стана најмлада дебитнатнка во историјата на женскиот сениорски фудбал. Таа за својата репрезентација во натпреварот против Белорусија настапи со 15 години и 300 дена.


Каде ќе биде најинтересно викендов!? ↓↓↓


Ранкиќ така ја надмина досегашната рекордерка, Каси, Ју-Јун Паир од Јужна Кореја која настапи со 16 години и 29 дена.

Инаку, Ранкиќ во кадетската репрезентација на БиХ одигра 20 натпревари и постигна 10 гола, а на Европското првенство за оваа генерација настапи на 14 години.

Коментари
Прочитајте поврзани статии
Load More In Репрезентации

Проверете

Бензема го избра неговиот идеален тим и не најде место за Меси и Роналдо

Францускиот напаѓач кој го носи дресот на Ал-Итихад го состави идеалниот тим и во него нем…