Дома Фудбал Италија Алегри: Најлоши сме со реализацијата на шансите во Серија А

Алегри: Најлоши сме со реализацијата на шансите во Серија А

На Јувентус сезонава не му оди во Серија А, Масимилијано Алегри сега како главен проблем ја истакна лошата реализација и во овој сегмент смета дека тие се најлошиот тим во Серија А.

Вчера Јувентус ја победи Џенова со 2:0, меѓутоа фудбалерите на „старата дама“ пропуштија голем број прилики, доказ затоа се 27. удари кои ги имаа кон голот на Сиригу.

„Мораме да бидеме подобри кога во прашањ е процентот на реализација. Ние сме најлошиот тим во Серија А во тој дел, сакам да се промени таа статистика. Уживав гледајќи го тимот како игра, исто како и во претходните натпревари, дури и во натпреварите каде бевме поразени. Потребно е да ја подобриме ефикасноста“, изјави Алегри.

Коментари
Прочитајте поврзани статии
Load More In Италија

Проверете

Фудбалерот кој го испровоцира црвениот картон на Нуњез добивал закани по живот

Дарвин Нуњез нема по добро да го памети мечот против Кристал Палас, откако доби црвен карт…