Дома Фудбал Англија Тен Хаг објасни зошто Роналдо бил капитен: Дали повторно го понижи?

Тен Хаг објасни зошто Роналдо бил капитен: Дали повторно го понижи?

Манчестер јунајтед вчера загуби на гостувањето кај Астон вила со 1-3 во мечот од 15. коло во Премиерлигата, а најмногу критики доби Кристијано Роналдо кој заигра од првата минута и ја доби капитенската лента.

Роналдо ги помина сите 90 минути на теренот, но не се прослави, по што Тен Хаг објасни зошто тој ја носел капитенската лента.

Второ коло во ЛШ: Најголемото дерби се игра во Лондон! ↓↓↓

Хари Мегваер остана на клупа и се знае дека тој ни е прв капитен. Потоа мислев да му ја дадам капитенската лента на Давид де Геа затоа што е лидер, но тој е голман. Па помислив на Касемиро, но тој не зборува англиски најдобро и затоа решив Роналдо да ја носи“, изјави Тен Хаг.

Искусниот 37-годишен напаѓач во досегашниот дел од сезоната одигра 16 натпревари и постигна само три гола и две асистенции. За многумина ваквата изјава е понижување за Роналдо затоа што дури и Касемиро бил во преден план.