Дома Останати Ракомет Eден од најдобрите светски ракометари објави крај на кариерата

Eден од најдобрите светски ракометари објави крај на кариерата

Eден од најдобрите ракометари во овој век, Уве Генсхајмер ќе ја заврши својата голема кариера со крајот на сезоната 2023/2024.

Информацијата ја објави неговиот клуб Рајн Некар Левен, а по завршувањето на кариерата како играч тој ќе остане во клубот и ќе работи како спортски директор.


Ќе игра ли Елмас против Баерн Минхен!? ↓↓↓


Генсхајмер има 37 години и во кариерата играше само за два клуб. Започна во Рајн Некар каде што беше до 30 години и се пресели во ПСЖ. Во 2019 година се врати во редовите на „лавовивте“.

Извесен период тој е надвор од терените поради повреда на коленото, а ќе се врати на почетокот на вториот дел.

Коментари
Прочитајте поврзани статии
Load More In Ракомет

Проверете

Веселин Вујовиќ има нов клуб!

Поранешниот тренер на Вардар, Веселин Вујовиќ има нов ангажман и во Хрватска. Со својот но…