Дома Фудбал Европско првенство во фудбал ЕУРО Португалија со рутинска победа до билет за ЕУРО (видео)

Португалија со рутинска победа до билет за ЕУРО (видео)

Репрезентативците на Португалија со 2:0 победија на гостувањето кај Луксембрург и изборија пласман на ЕП. Србија „извиси“ и одигра реми со Украина.

Португалците потепко од олекувањата дојдоа до трите бода на гостувањето кај Луксембург. Европскиот шампион имаше иницијатива од самиот старт, а до предност дојде до 39-та минута со голот на Бернардо Силва.

Лондонско дерби во Премиер лига, Миовски против Барса во Ла Лига ↓↓↓

Португалците го одржуваа ова водство до пет минути пред крајот, кога Роналдо со својот гол стави крај на сите дилеми и го чекираше билетот за ЕУРО.

Во другиот меч Србија имаше водство против Украина до самиот крај, но и тоа немаше да биде доволно за пласман на ЕП. Во последната минута Украинците постигнаа гол за да ги завршат квалификациите без пораз.