Дома Фудбал Италија Играчите на Каљари покажаа како да прокоцкаш 2:0 за седум минути на глупав начин (ВИДЕО)

Два пенала, три црвени картони, четири гола, глупости какви што ретко се гледаат и прокоцкани 2:0 на Каљари – Лече и Каљари го одиграа еден од највозбодливите натпревари сезонава во Серија А.

Она што во финишот од натпреварот го направија десниот бек на Лече Фабрисио Качиаторе и голманот Робин Олсен (позајмен играч од Рома) благо кажано е глупост. При резултат 2:0 за неговиот тим Качиаторе прави несфатлив потег. Олсен беше совладан, топката одеше во празната мрежа, а искусниот дефанзивец намерно со рака ја запре топката во голмански стил. Судијата Маријано оправдно го исклучи и покажа на белата точка.

Џанлука Лападула ја превзема одговорноста, иако не го изведе најдобро пеналот сепак топката помина низ рацете на Олсен. Бесен што ја имаше во раце Олсен стана и шутна далеку на трибините, Лападула тогаш му се внесе во лице, а Швеѓанецот ги изгуби нервите и го турна. Тогаш главниот судија на натпреварот им покажа црвен картон и на двајцата.

Во првата минута од судиското продолжение Каљари заборави на левиот бек Марко Калдерони кој погодува за 2:2.