Дома Фудбал Англија Гвардиола: Во цел свет има пет измени само ние се правиме паметни

Гвардиола: Во цел свет има пет измени само ние се правиме паметни

Фудбалерите на Манчестер Сити и Ливерпул ремизираа (1:1) во дербито на осмото коло во Премиер лигата.

Ливерпул одлично го започна мечот и стигна до предност во 13. минута кога од пенал погоди Салах. Сепак, Сити набрзо потоа израмни на 1:1 преку Габриел и тоа беше конечен резултат на натпреварот.

1/8 финале: Италија и Германија фаворити, но ... ↓↓↓

Сити можеше да пресврт во финишот на првото полувреме, но Кевин Де Брујн не реализираше пенал.

После натпреварот Пеп Гвардиола беше незадоволен, а посебна замерка имаше на тоа што во Премиер лигата не се донесе правилото за пет измени како што е случај во остатоткот од поголемите првенства во Европа. Англичаните одлучија да останат на три измени.

„Со Клоп зборував за борбата за пет измени. Погледнете го англискиот играч Александер Арнолд се повреди пред репрезентативната пауза. Во цел свет има пет измени, само ние тука се правиме паметни. Не можеме да ги заштитиме играчите и тоа е катастрофа. Ќе зборувам со играчите и останатите тренери, потребни ни се пет измени“, изјави Гвардиола.