Дома Фудбал Италија Видео: Гол во 90 минута ја врати Парма во Серија А!

„Млекарите“ се враќаат се во Серија А!

Екипата на Парма успеа да се врати во Серија после вечерашното последно коло во Серија Б.

Парма мораше да ја совлада Спезија на гости, поведоа преку Чераволо во 11 минута, а потоа Џилардињо промашил пенал во 28 минута и пропушти да го изедначи резултатот.

„Млекарите“ победата ја обезбеди со голот на Чичирети во 61 минута од натпреварот.

Сепак, на Парма не и беше потребно само да победи против Спезија, туку и беше потребно Фросиноне да не победи против Фоџа.

Фросиноне губеше со 1:0, па успеаа да го свртат резултатот во своја корист кон средината на второто полувреме и изгледаше како да ја имаат победата во „џеб“.

За нивна голема жалост, Флоријано во 89 минута погодува за бод на Фоџа и пласман на Парма во Серија А!

Покрај Парма претходно директен пласман во Серија А обезбеди Емполи.