Дома Останати Алкараз со спектакуларен пресврт го победи Синер за финале на Ролан Гарос

Алкараз со спектакуларен пресврт го победи Синер за финале на Ролан Гарос

Карлос Алкараз победи во полуфиналето на Ролан Гарос против Јаник Синер со 3:2 во натпревар кој важеше како „финале пред финалето“.

Првиот сет го доби Синер со 6:2 во гемови, но Шпанецот веднаш возврати со 6:3 и израмни.

Да се биде или не за Данска и Србија! ↓↓↓

Алкараз добро го започна третиот сет и му го одзеде сервисот на Синер, но одличниот Италијанец одговори со два брејка и на крајот го доби сетот со резултат 6:3 за водство од 2:1 во сетови.

Меѓутоа, Алкараз не се предаде и приреди спектакуларен пресврт и ги освои следните два сета со 6:4 и 6:3 за пласман во финале.