Дома Македонски спорт Австрија не дозволи да ја изненадиме, првенец за Стојановски (ВИДЕО)

Австрија не дозволи да ја изненадиме, првенец за Стојановски (ВИДЕО)

Репрезентацијата на Македонија вечерва не успеа да направи изненадување против Австрија на гостински терен.

Може да кажеме дека Австрија денес одигра онолку колку што и беше потребно за да ги освои трите бода. Од самиот старт Австријците започнаа офанзивно и создадоа неколку прилики. Искористија една преку Давиде Алаба.

Нашата одбрана во таа седма минута повеќе внимаваше на Арнаутовиќ, па Алаба остана кој остана заборавен го искористи тоа го издрибла Димитриевски и погоди за 1:0. Во продолжение Австрија се закани преку Арнаутовиќ и Сабицер меѓутоа Димитриевски беше одличен на голот.

На самиот старт на второто полувреме Австрија после еден корнер и мешаница во шеснаесетникот преку Лаинер зголемува на 2:0.

После вториот гол на Австрија ние заигравме нешто подобро и создадовме две одлични шанси преку Влатко Стојановски, додека Барди се закани директно од корнер.

Откако првите две шанси не ги искористи Стојановски во последните секунди ги постави конечните 2:1.

Со овој триумф Австрија го обезбеди пласманот на Европското првенство. Ние последниот натпревар во квалификациите го играме во вторник на домашен терен против Израел.