Дома Останати Тенис Ѓоковиќ со лесна победа го стартуваше турнирот во Рим

Ѓоковиќ со лесна победа го стартуваше турнирот во Рим

Најдобриот светски тенисер Новак Ѓоковиќ со сигурна победа против Русинот Аслан Карацев го започна турнирот во Рим. Ѓоковиќ славеше победа со 2:0 во сетови, 6:3 и 6:2.

Карацев го загуби првиот гем на свој сервис, но успеа брзо да возврати и да изедначи на 2:2. Во тој период рускиот тенисер даваше солиден отпор и не дозволуваше Ѓоковиќ лесно да ги освојува следните неколку гема. Сепак во осмиот Новак ја искористи втората брејк топка и стигна до 5:3, а потоа на свој сервис со 6:3 го освои сетот.


Кој ќе биде новиот шампион, Сити или Арсенал? ↓↓↓


Во вториот сет Ѓоковиќ прикажа уште посигурна игра и веднаш поведе со 3:0, до крајот без проблеми стигна до 6:2.

Коментари
Прочитајте поврзани статии
Load More In Тенис

Проверете

Готово: Алкараз донел конечна одлука за Ролан Гарос

Беше под знак прашалник, но Карлос Алкараз и дефинитивно ќе настапи на Ролан Гарос во Пари…