Дома Фудбал Италија Четири клуба во Серија А целосно ги стопираа платите: Елмас и Пандев помеѓу погодените!

Четири клуба во Серија А целосно ги стопираа платите: Елмас и Пандев помеѓу погодените!

Пандемијата од коронавирусот го стопираше фудбалот во цела Европа (освен Белорусија).

Оваа принудна пауза сигурно ќе влијае и на финансиите на клубовите, затоа што се губат вообичаени приходи како од продажбата на влезнците, ТВ правата, турситичките посети на просториите во клубот… Дел од клубовите веќе ги намалија платите, а во Италија четири клуба воопшто не ги исплатиле играчите за февруари.

Помеѓу четирите екипи се и Џенова за која настапува Горан Пандев и Наполи клуб чиј дрес го носи Елиф Елмас. Останатите два клуба се Сампдорија и Торино.

Засега никој не може да каже кога точно фудбалот ќе продолжи да се игра.

Коментари
Advertisements
Прочитајте поврзани статии
Load More In Италија

Проверете

Офанзивен и моќен тим: Најдобрата 11-ка од странците кои играле во Премиер лигата (ФОТО)

Во месецот кој само што започна ќе се вратат најдобрите првенства во Европа, а помеѓу нив …