Дома Останати Хокеј сензација во Пјонгчанг – Канада елиминирана, Германија за прв пат во финалето!

Хокеј сензација во Пјонгчанг – Канада елиминирана, Германија за прв пат во финалето!

0

Хокеарската репрезентација на Германија е вториот финалист во Пјонгчанг, откако денес ја совладаа фаворизираната Канада со 4:3.

Германците во финалето ќе играат со Русија која претходно ја совлада Чешка со 3:0.

Германија успеа да приреди изненадување и да ја совлада Канада. Од самиот старт на натпреварот имаа предност, после две третини резултатот гласеше 4:1. Канаѓаните успеаа да се вратат, во финишот гледавме вистинска драма, но сепак Германците успеаа да ја сочуваат предност.

Стрелци за германската селекција беа Брус Маекс, Франк Мајер, Матијас Плахт и Патрик Хагер.


Следете го Sportski.mk и на


Финалето се игра во недела во 05:10 часот по средноевропско време.

Ова ќе биде прво финале на Олимписките игри во кое Германија ќе се бори за златото.

Коментари
Advertisements
Прочитајте поврзани статии
Load More In Останати

Проверете

Среќа „левел милион“ – снукер удар кој успева еднаш на сто години (видео)

На дуелот меѓу Лианг Венбо и Жао Џинтонг, на отворениот снукер шампионат на Кина, се случи…