Дома Македонски спорт Мак фудбал Фудбалерите наградени за историското трето место во квалификациите

Фудбалерите наградени за историското трето место во квалификациите

Денес Управниот одбор на ФФМ одржа седница на кои беа донесени неколку одлуки.

Главната одлука секако е онаа дека натпреварот со Косово ќе се игра во Скопје на Арената „Тодор Проески“. Меѓутоа треба да се истакне дека е одлучено и да се наградата фудбалерите за историското трето место во квалификациите за ЕП 2020.

Фудбалерите во групата Г со Полска, Австрија, Словенија, Израел и Летонија завршија како третопласирани со 14 бодови, колку и што имаше Словенија зад нас. Австрија освои и заврши како втора, Полска со 25 освоени бодови беше лидер.

За ваквиот настап ФФМ ги награди фудбалерите со премија од 50.000 евра.

Коментари
Advertisements
Прочитајте поврзани статии
Load More In Мак фудбал

Проверете

Најстариот фудбалер во ПМФЛ – Боби Божиновски: Имам инат за фудбал сакам да заокружам на 40!

Капитенот на Македонија Ѓорче Петров со 39 години е најстариот играч во македонската прва …