Дома Останати Кошарка „Форбс“ објави листа на најплатените кошаркари, Леброн на врвот

„Форбс“ објави листа на најплатените кошаркари, Леброн на врвот


Викенд најава: Интер - Милан, Тотенхем - Ман.Сити и Феенорд - ПСВ ↓↓↓Американскиот магазин „Форбас“ објави листа од најбогати луѓе во светот, како и од спортисти, па така во НБА-лигата на врвот е легендарниот Леброн Џејмс кој има заработка од 124,5 милиони долари, односно 44,5 милиони од кошарка.

По него следи Стеф Кари со 95, милион евра, односно 48,1 милион долари заработени од кошарката, додека на третата позиција е Кевин Дурант со 88 милиони долари, односно 43 заработени од кошарка.

Интересно е тоа што втора година по ред единствен Европеец во топ-10 листата најбогати кошаркари во НБА-лигата е Јанис Адетокумпо, кој се наоѓа на четвртата позиција.

Коментари
Прочитајте поврзани статии
Load More In Кошарка

Проверете

Ирвинг најдобар на теренот на дебито, Далас славеше против Клиперс 🎥

Викенд најава: Интер - Милан, Тотенхем - Ман.Сити и Феенорд - ПСВ ↓↓↓ На дебито на Кајри И…