Дома Останати Трагедија: Загина светскиот рекордер во маратон Келвин Киптум (24)

Трагедија: Загина светскиот рекордер во маратон Келвин Киптум (24)

СВЕТСКИОТ рекордер во маратон, кенискиот тркач Келвин Киптум загина во сообраќајна несреќа во неделата, соопштија кениските власти.

Заедно со 24-годишниот Киптум загина и неговиот тренер Жервеј Хакизимана.


ТОП викенд: Битка за Манчестер и две дербија во Италија! ↓↓↓


„Ужасно! Кенија изгуби посебен скапоцен камен. Немам зборови“, објави кенискиот министер за спорт Абабу Намвамба.

Во октомври минатата година, Киптум постави светски рекорд на маратонот во Чикаго трчајќи 42 километри и 195 метри за 2:00:35 часа, соборувајќи го за 34 секунди претходниот рекорд на друг Кениец, Елиуд Кипчоге, кој беше поставен во Берлин во 2022 година.

Коментари
Прочитајте поврзани статии
Load More In Останати

Проверете

Манчестер Јунајтед ја сака ѕвездата на Наполи

Квича Кварацхелија беше вистинско откритие на Серија А минатата сезона и го привлече внима…