Дома Фудбал Останато Тажна вест: Почина рекордерот по број на голови на еден Мундијал

Тажна вест: Почина рекордерот по број на голови на еден Мундијал

Најдобриот стрелец на Светското првенство 1958 година, Французинот Жист Фонтен почина на 89-годишна возраст, објави неговото семејството.

Фонтен на шест одиграни натпревари на СП 1958 година постигна дури 13 голови што е рекорден број на голови за еден играч на еден Мундијал.


Кој ќе биде новиот шампион, Сити или Арсенал? ↓↓↓


Со тие 13 голови тој беше рекордер по вкупниот број на голови на Светските првенства додека во 1974 година Герд Милер не го престигна и на две светски првенства во 1970 и 1974 година постигна вкупно 14 голови. За Франција Фонтен одигра 21 натпревар и постигна 30 голови.

Во кариерата на двапати беше најдобар стрелец во француското фудбалско првенство, а во сезоната 1958/1959 постигна дури 10 голови предводејќи го Ремс до финалето во Купот на шампионите со 10 голови. Во финалето францускиот тим беше поразен од Реал Мадрид.

Коментари
Прочитајте поврзани статии
Load More In Останато

Проверете

Англичаните стравуваат: Кејн се мачи со повреда пред Европското првенство

Напаѓачот на англиската репрезентација и Баерн Минхен Хари Кејн (30) мака мачи со повреда …