Дома Фудбал Италија Стравот во Италија е голем: Играчите на Пескара сакаа да играат со заштитни маски

Стравот во Италија е голем: Играчите на Пескара сакаа да играат со заштитни маски

Во Италија стравот поради коронавирусот е навистина голем, а тоа го покажаа и фудбалерите на Пескара пред нивниот натпревар во Серија Б против Беневенто.

Поради епидемијата од коронавирусот натпреварите во Италија се играат без публика и така ќе биде до 3. април. Дека и фудбалерите стравуваат се покажа вчера пред почетокот на натпреварот на Пескара и Беневенто.

Имено, цел тим на Пескара на теренот се појави со заштитни маски.

Од клубот после натпреварот објавија и соопштение.

„Се грижиме за здравјето на нашите играчи и противниците. Ние излеговме на терен со заштитни и маски и ќе ги отстраниме само ако судијата ни каже дека на тој начин ги кршиме правилата“, гласеше соопштението.

Во текот на вчерашниот ден Министерот за спорт на Италија бараше и прекин на комплетниот фудбал на Апенините.

Коментари
Advertisements
Прочитајте поврзани статии
Load More In Италија

Проверете

Неверојатни бројки: Рамос е подобар од Фиго, Чави, Роналдињо и Зидан!

Капитенот на Реал Мадрид, Серхио Рамос е жива легенда, иако е стопер, сепак се однесува ка…