Дома Топ вести Сити се уште во трката за потписот на Меси, познати деталите!

Сити се уште во трката за потписот на Меси, познати деталите!

Можноста Манчестер Сити да го привлече Лионел Меси се уште е актуелна, пренесуваат медиумите на Островот.

Наводно агентите на аргентинската суперѕвезда го информирале раководството на Манчестер Сити за финансиските услови.

„Граѓаните“ треба да му понудат плата од 500.000 финти неделно, односно 25 милиони годишно, а Меси е спремен да потпише договор на 1+1 години.

Доколку се реализира овој трансфер Меси ќе биде најплатениот фудбалер во историјатан на Премиер лигата, но предноста за Сити е што нема да плаќа трансферна сума, бидејќи Аргентинецот е слободен агент.

Во моментов Меси заработува 1 милион евра неделно, но Барселона не е спремна повеќе да му дава толкава плата и бара од него значително намалување со новиот договор.

Коментари
Прочитајте поврзани статии
Load More In Топ вести

Проверете

„Историски момент беше денес да се гледа Македонија, срцето ми е полно за Пандев“

Марио Ѓуровски како што најавивме е дел од нашиот експертски кој ги коментира натпреварите…