Дома Македонски спорт Симулација: Македонија со најмногу шанси да ги добие Португалија и БиХ во квалификациите за ЕП 2024

Симулација: Македонија со најмногу шанси да ги добие Португалија и БиХ во квалификациите за ЕП 2024

На 9. октомври е закажана ждрепката во квалификациите за Европското првенство во 2024 година кое ќе се игра во Германија.


Германија пред елиминација!? - 8 ден ↓↓↓На десетина дена пред извлекувањето на групите биле направени повеќе од 1.000 симулации, а од тие направени симулации Македонија според симулаторот најмногу шанси има да се падне во група со Македонија, Босна и Херцеговина и Малта.

Процентите кои даваат шанса Македонија да игра во групата со овие репрезентации се распределени: Протугалија 12.1%, Босна 12.5%, Малта 12% и Ерменија 11%.

Ова и не изгледа така лош ждреп со оглед на тоа каква група според шеширите можеме да добиеме. Ќе потсетиме, две селекции од групата обезбедуваат место на Европското првенство.

ШЕШИРИ ЗА ЖДРЕПКАТА

ПРВ БАРАБАН
Холандија, Хрватска, Шпанија, Италија, Данска, Португалија, Белгија, Унгарија, Швајцарија, Полска

ВТОР БАРАБАН
Франција, Австрија, Чешка, Англија, Велс, Израел, БиХ, Србија, Шкотска, Финска

ТРЕТ БАРАБАН
Украина, Исланд, Норвешка, Словенија, Ирска, Албанија, Црна Гора, Романија, Шведска, Ерменија

ЧЕТВРТИ БАРАБАН
Грузија, Грција, Турција, Казахстан, Луксембург, Азербејџан, Косово, Бугарија, Фарски Острови, Македонија

ПЕТТИ БАРАБАН
Словачка, Северна Ирска, Кипар, Белорусија, Литванија, Гибралтар, Естонија, Летонија, Молдавија, Малта

Коментари
Прочитајте поврзани статии
Load More In Македонски спорт

Проверете

Косово на подарок ќе добие стадион од Катар

ЕКСКЛУЗИВНО: 50 БЕСПЛАТНИ СПИНОВИ БЕЗ ДЕПОЗИТ - РЕГИСТРИРАЈ СЕ НА МОЦАРТ! По Мундијалот во…