Дома Останати Тенис Се сеќавате на Милош Раониќ? Сега постави светски рекорд со 47 асови во еден меч!

Се сеќавате на Милош Раониќ? Сега постави светски рекорд со 47 асови во еден меч!

Mилош Раониќ (33) го победи Камерун Нори со 2:1 во сетови на стартот на АТП 500 турнирот во Лондон.

Раониќ кој некогаш беше трет играч во светот во овој момент се наоѓа на 186. место на светскиот тенис против Нори имаше неверојатни 47 асови со што го сруши рекордот на Хрватот Иво Карловиќ.


Шанса да станеш YouTuber! Приклучи се! ↓↓↓


Карловиќ во својата кариера беше познат по одличниот сервис и во 2015 година против Томас Бердих имаше 45 асови.

Во 2016 година Раониќ беше трет тенисер во светот и тоа е неговиот најдобар пласман. Во кариерата има вкупно 382 победи и 182 порази. Според официјалните податоци од турнири заработи повеќе од 20 милиони долари, денес има 33 години.

Коментари
Прочитајте поврзани статии
Load More In Тенис

Проверете

Медиумите по потписот го потсетија Ракитиќ на изјава до 2006 година

Хрватскиот ветеран Иван Ракитиќ и официјално беше претставен како нов фудбалер на Хајдук о…