Дома Фудбал Италија Роналдо вечерва може да испише историја и да сруши рекорд на Шевченко

Роналдо вечерва може да испише историја и да сруши рекорд на Шевченко

Кристиано Роналдо денес против Сасуоло може да стигне до неговиот 50 гол во дресот на „старата дама“ и така да стане првиот играч на кој тоа му успеало во Премиер лигата, Ла Лига и Серија А.

Роналдо до овој момент е на бројката од 49 гола во дресот на италијанскиот шампион. До оваа бројка тој дојде на 59 натпревари. И тука Роналдо може да сруши рекорд на Андреј Шевченко кој во Милан постигна 50 гола за 69 натпревари.

Ова се навистина импресивни бројки за играч кој во овој момент има 35 години. Како игра Португалецот воопшто не изгледува како да заостанува зад неговите колеги помлади од него.

Коментари
Прочитајте поврзани статии
Load More In Италија

Проверете

Чави не ја сака клупата на Барселона: Има премногу неспортски работи…

Чави Ернандез уште еднаш потврди дека нема намера да седне на клупата на Барселона. Во раз…