Дома Фудбал Останато Рикардо Кака станува тренер

Рикардо Кака станува тренер

Легендарниот бразилски фудбалер Рикардо Кака има намера да започне тренерска кариера, шпанскиот „АС“ пренесува дека поранешниот освојувач на „Златната топка“ во својата татковина добил тренерска „А лиценца“ и наскоро би требало да преземе некој тим.

Кака на својот Инстаграм профил и објави фотографија на која позираше со лиценцата со натпис „недостасува само уште тим“.

„АС“ пренесува дека со оваа диплома легендарниот фудбалер може да води тимови, но му преостанува уште да усовршува за да ја добие конечната „про лиценца“.

Славниот фудбалер во текот на играчката кариера имаше од кого да учи затоа што соработуваше со тренерски имиња како Анчелоти и Жозе Мурињо. Во играчката кариера Кака настапуваше за Сао Паоло, Милан, Реал Мадрид и Орландо Сити. Со репрезентацијата на Бразил за која одигра 92 натпревари и постигна 29 голови во 2002 година стана светски шампион.

Коментари
Прочитајте поврзани статии
Load More In Останато

Проверете

Готово: Газдите на Сити го купија и Палермо!

Meдиумите во Италија попладнево пренесуваат дека работата е завршена и газдите на Манчесте…