Дома Фудбал Лига на шампиони Реал Мадрид, Сити и Челзи можат да бидат исфрлени од ЛШ веднаш

Реал Мадрид, Сити и Челзи можат да бидат исфрлени од ЛШ веднаш

Постои голема веројатност полуфиналистите Реал Мадрид, Манчестер Сити и Челзи да бидат исфрлени од Лигата на шампиони веднаш и да не го доиграат турнирот.

Ова го потврди пленот на Извршниот комитет на УЕФА, Јаспер Милер, а конечната одлука ќе се донесе во петок.

Трите клуба се меѓу основачите на новата Суперлига, поради што УЕФА е против и се закани со исфрлање.

„Овие клубови треба да се исфрлат и очекувам тоа да се случи во петок. Потоа треба да решиме како ќе се доигра оваа сезона во ЛШ“, изјави Милер.

Овие три клуба се во полуфиналето заедно со Пари Сент Жермен, кој засега не се изјаснува на темата дали ќе учествува во Суперлигата.

Коментари
Прочитајте поврзани статии
Load More In Лига на шампиони

Проверете

Богаташ купи клуб за да може да игра неговиот син од 126 килограми📷

Фудбалските клубови за жал станаа „играчки“ на богатите луѓе. Па неверојатна приказна ни п…