Дома Останати Прајс само четврта, Томпсон Хера со национален рекорд до злато на 200 метри!

Прајс само четврта, Томпсон Хера со национален рекорд до злато на 200 метри!

После двојната победа на спринтерките на Јамјка на 100 метри, по четврти пат на последните пет олимписки финалиња оваа карипска земја слави злато.

Елејн Томпсон Хера делницата од 200 метри ја истрча за 21.53 и тоа е најдоброи второ достигнување на сите времиња, пред неа е само Флорен Грифит-Џојнер. Оваа време е и национален рекорд на Јамајка.

18 годишната Мбопа од Нигерија истрча со време од 21.81 и постави светски јуниорски рекорд и личен национален рекорд. Габриела Томас од САД со време од 21.97 го освои бронзениот модел.

Фрејзер Прајс не успеа да освои медал и заврши како четвтропласирана.

Коментари
Прочитајте поврзани статии
Load More In Останати

Проверете

Потпретседателот на Барса: Секоја чест за Перез, Реал може да ги донесе Халанд и Мбапе

Економскиот потпретседател на Барселона, Едуард Ромеу имаше само пофални зборови за претсе…