Дома Останати Кошарка Почина легендарниот Бора Станковиќ

Почина легендарниот Бора Станковиќ

Легендарниот српски кошаркар и поранешен функционер на Меѓународната кошаркарска федерација (ФИБА) Борислав Станковиќ почина денес на своја 95 годишна возраст.

Иако прво започна да се занимава со пинг понг и беше успешен, се префрли на кошарката.

Тоа се покажа како одлука која ја промени историјата. Тој е еден од најистакнатите луѓе во кошаркарскиот свет.

Исто така во 1945 година „кумуваше“ на основањето на Црвена Звезда и со нејзината кошаркарска секција беше трикратен шампион. Во својата играчка кариера настапуваше и за КК Партизан, додека со репрезентацијата на Србија го освои шестото место на плантарниот шампионат во Буенос Аирес.

Во 1976 година стана генерален секретар на ФИВА и учествуваше во нејзиното ширење на планетата. До 2002 година беше на таа позиција. Учествуваше на 28 европски првенства, 14 светски и 14 Олимписки игри, како и на 12 конгреси на ФИБА.

Коментари
Advertisements
Прочитајте поврзани статии
Load More In Кошарка

Проверете

Дончиќ се потсети на денот кога се запознал со Роналдо (ВИДЕО)

Лука Дончиќ е вистинска ѕвезда и прикажува одлични настапи во НБА лигата за Далас. Дончиќ …