Дома Останати Поради бизарна грешка пливачите на Полска иако дојдоа до Токио останаа без настап на ОИ

Поради бизарна грешка пливачите на Полска иако дојдоа до Токио останаа без настап на ОИ

Неверојатна ситуација ни доаѓа од Полска.

Пливачкиот сојуз на оваа земја поради несериозност, незнаење или нешто трето ги остави своите пливачи без настап на ЛОИ во Токио и тие ќе мораат да се вратат назад.

Полска имаше шест претставници во пливање на Олимписките игри и сите шест ќе се вратат дома после бизарната грешка.

Пливачкиот сојуз на полска не ги испочитувал сите потребни административни процедури пред нивниот настап во квалификациите и така им го сруши сонот на спортистите.

Години тренирање, откажувања, паднаа во вода поради несериозност на поединец или група која ги води административните работи.

„Изразувам големо жалење и тага поради ситуацијата со нашите пливачи во Токио“, изјави претседателот на полскиот пливачки сојуз Павел Сломински.

Коментари
Прочитајте поврзани статии
Load More In Останати

Проверете

Прајс само четврта, Томпсон Хера со национален рекорд до злато на 200 метри!

После двојната победа на спринтерките на Јамјка на 100 метри, по четврти пат на последните…