Дома Фудбал „Патриотската клаузула“ во договорот на Бензема го воодушеви светот!

„Патриотската клаузула“ во договорот на Бензема го воодушеви светот!

Глобалната афера „Football leaks“ откри многу ’сочни’ детали од договорите на фудбалските ѕвезди, па после хировитите и смешни клаузули кои ги имаат ѕвездите, откриена е една која е за секоја пофалба.

Станува збор за напаѓачот на Реал Мадрид, Карим Бензема во чиј договор се наоѓа таканаречена „патриотска клаузула“.


Каде ќе биде најинтересно викендов!? ↓↓↓


Имено, поранешниот фудбалер на Лион при пристигнувањето во Реал Мадрид, договорил компанијата „BOB“, чиј е сопственик самиот тој, да ги инкасира парите на основа на маркетиншките права.

Со оглед на тоа дека фирмата е основана во родниот Лион таму и плаќа данок кој е многу голем, односно дури 33%! Тука е всушност патриотскиот момент на Бензема.

Французинот не сака да ја премести фирмата во Шпанија, а може тоа да го направи потполно легално, и така би имал далеку поголеми поволности. Со оглед на тоа што данокот во Шпанија е помал то би заштедувал дури 1 милион евра годишно.

Во време кога сите фудбалски ѕвезди бараат алтернативни, па и незаконски начини за избегнување на данок, потегот на Бензема е навистина за восхит.

Коментари
Прочитајте поврзани статии
Load More In Фудбал

Проверете

Салах: Гледам победнички менталитет, ова може да биде наша сезона

Ливерпул успеа со пресврт да дојде до трите бода против Кристал Палас со погодоците погодо…