Дома Фудбал Лига на шампиони Официјално: Истанбул домаќин на финалето во ЛШ во 2023

Официјално: Истанбул домаќин на финалето во ЛШ во 2023

Истанбул оваа година ја загуби огрганизацијата на финалето во Лигата на шампионите и тоа втора година по ред поради ковид-19. Поради таквата ситуација УЕФА потврди дека овој град ќе биде домаќин на финалето во 2023 година.

Вакво нешто беше најавено уште на 30. мај од страна на турскиот министер за млади и спорт, Мехмет Касапоглу, а УЕФА сега официјално потврди преку социјалните мрежи.

Ова значи дека Минхен нема да го организира финалето во ЛШ во 2023 како што беше претходно планирано.

Коментари
Прочитајте поврзани статии
Load More In Лига на шампиони

Проверете

Клубот кој некогаш беше гордост на цела Западна Македонија денес е пред згаснување!

Поранешниот фудбалски прволигаш Напредок Кичево кој долги години беше гордост на цела Запа…