Дома Останати Кошарка НБА Нова супер вечер за Дончиќ, со асистенција девет секунди до крајот влезе во одбрано друштво 🎥

Нова супер вечер за Дончиќ, со асистенција девет секунди до крајот влезе во одбрано друштво 🎥

Далас против Вашингто оствари голема и важна победа со резултат 125:124.

Повторно човек на одлука беше Лука Дончиќ. Словенецот во победата на Мавси уфрли 31 поени, запиша 12 скокови и подели рекордни 20 асистенции. Пред оваа вечер само тројца играчи во НБА успеале да остварат трипл-дабл учинок со најмалкуи 30 поени, 10 скокови и 20 асистенции.

Пред Дончиќ тоа им успеа само на Оскар Робертсон, Меџик Џонсон и Расел Вестрбук, а токму Вестбрук во овој натпревар беше најефикасен со дури 42 поени за Визардси, сепак тоа не беше доволно неговиот тим да го избегне поразот

20. асистенција Лука ја оствари на само девет секунди пред крајот кога ја додаде топката до Фини-Смит кој реализираше тројка.

Коментари
Прочитајте поврзани статии
Load More In НБА

Проверете

Сити се уште во трката за потписот на Меси, познати деталите!

Можноста Манчестер Сити да го привлече Лионел Меси се уште е актуелна, пренесуваат медиуми…