Дома Фудбал Англија Нема мир за Мурињо – ФА почна истрага против него

Нема мир за Мурињо – ФА почна истрага против него

0

Фудбалската асоцијација на Англија отвори истрага против менаџерот на Манчестер Јунајтед, Жозе Мурињо поради своите дејствија за време на мечот со Њукасл.

Имено, по последниот судиски свиерж Мурињо беше фатен од камерата како зборува на португалски при напуштањето на теренот. Постои веројатност ФА да смета дека Португалецот користел непристојни и агресивни реплики и ако го направил тоа, ќе го казни.

Точниот израз на португалски бил „fodas filhos de puta“, па медиумите на Островот тврдат дека готово сигурно ќе биде казнет поради ова. Доколку добие казна Португалецот нема да може да го води својот тим од клупата, но и ќе плати „солена“ сума.

Поранешниот напаѓач на тимот Вејн Руни доби слична казна во 2011 година, кога кажа вулгарни зборови кон една од телевизиските камери.


Следете го Sportski.mk и на


Коментари
Advertisements
Прочитајте поврзани статии
Load More In Англија

Проверете

Де Лаурентис: Каков успех е тој ако позајмиш 200 милиони евра да купиш еден играч?

Претседателот на Наполи, Аурелио Де Лаурентис се обиде да се сочуствува со разочараните на…