Дома Фудбал Останато Најплатените 10 фудбалери во светот: Мбапе убедливо на врвот

Најплатените 10 фудбалери во светот: Мбапе убедливо на врвот

Германски „Билд“ објави листа на 10 најплатени фудбалери за следната сезона, а дури првите три места се резервирани за играчи на ПСЖ.

Килијан Мбапе е убедливо најплатен. Французинот добива неверојатни 1.6 милиони евра неделно, а годишно 83 милиони евра со што е еден од најплатените спортисти воопшто. Зад Мбапе е Меси со 1.1 милион евра неделно, потоа следи Нејмар со 703.000 евра недела.

Во продолжение следува Мохамед Салах кој неодамна поитпиша нов договор според кој неделно инкасира 464.000 евра. Зад него се Роналдо и Де Брујн со по 20.000 евра помалку. Седмата позиција со по 434.000 евра ја делат Ерлинг Халанд и Давид Де Геа.

Топ 10 листата се завршува со Антоан Гризман и Роберт Левандовски по 400.000 евра неделно.

Коментари
Прочитајте поврзани статии
Load More In Останато

Проверете

Прва изјава на Чурлинов по потписот за Барнли

Репрезентативецот на Македонија Дарко Чурлинов од денес и официјално е нов играч на англис…