Дома Фудбал Италија Најавена револуција во Серија А: Лига со 18 тимови, а ќе има плеј-оф и плеј-аут?!

Најавена револуција во Серија А: Лига со 18 тимови, а ќе има плеј-оф и плеј-аут?!

Италијанските медиуми денес објавија за можни големи промени на „Чизмата“ во Серија А.

Кризата која ја создаде ковид-19 остави трага кај тимовите и тие се соочува со големи проблеми, па нешто веројатно ќе треба да се промени. Сега се шпекулира дека лигата би можела да го намали бројот на учесници.

Во овој момент во Серија А играат 20 екипи, а сега наводно се размислува тој број да се намали на 18.

„Има идеја, проектот наскоро ќе биде претставен на сите. Во случај да се реализира од сезоната 2023/2023 во Серија А ќе играат 18 тимови, но ќе има и други рефомир. Многу федерации размислуваат за лига со 18 екипи, но и воведување на плеј-оф или плеј-аут“, изјави првиот човек на италијанскиот сојуз Габриеле Гравина.

Коментари
Прочитајте поврзани статии
Load More In Италија

Проверете

„Историски момент беше денес да се гледа Македонија, срцето ми е полно за Пандев“

Марио Ѓуровски како што најавивме е дел од нашиот експертски кој ги коментира натпреварите…