Дома Останати Тенис Надал сигурен, Зверев елиминиран од Австралија Опен

Надал сигурен, Зверев елиминиран од Австралија Опен

Австралија Опен остана без еден од главните фаворити за конечна победа.

Алелсандар Зверев беше поразен од Денис Шаповалов и тоа прилично убедливо со 3:0 во сетови. На Канаѓанецот му беше доволен еден брејк за освојување на првиот сет (6:3). Вториот сет донесе повеќе пресврти, Зверев имаше 5:3, но Шаповалов се врати и во тај брејк го освои сетот.

Германецот беше толку нервозен во мечот што во еден момент го скрши рекетот. Во третиот сет 14. рекет во светот во вториот гем одзема сервис на противникот и до крај сигурно сервираше па го реши во своја корист со 6:3.

Рафаел Надал се пласираше во следната фаза откако после скоро три часа го победи Адриан Манарин со 3:0 во сетови. Првиот сет донесе епски тај-брејк кој траше дури 22 минути. Двата тенисери имаа по неколку сет топки, видени беа неколку пресврти, а на крајот поуспешен беше Надал. Шпанецот тука и психички го скрши ривалот, па без проблеми ги доби наредните два сета со идентични 6:2.

Коментари
Прочитајте поврзани статии
Load More In Тенис

Проверете

Нереди во Париз: Навивачаи на Ливерпул без влезница се обидувале да влезат на стадионот! 🎥

Финалето од Лигата на шампионите помеѓу Ливерпул и Реал Мадрид не започна во 21 часот како…