Дома Фудбал Репрезентации Навивачите го исвиркуваа, Пике им возврати со аплауз и неверојатна изјава на Лоптеги! (Видео)

Навивачите го исвиркуваа, Пике им возврати со аплауз и неверојатна изјава на Лоптеги! (Видео)

pique

Во рамките од квалфикациите за Светското првенство Русија репрезентацијата на Шпанија ја совлада Албанија со резултат 3:0, во овој натпревар во центарот на вниманието повторно беше Жерар Пике.

Добро познато е дека Шпанците бараа исфрлување на Пике од репрезентацијата на Шпанија поради неговите залагања за Каталонија да добие независност.

Во вчерашниот натпревар искусниот дефанзивец беше заменет после еден час игра, а на негово место влезе фудбалерот на Реал Мадрид, Начо. При напуштањето Пике доби силни свирежи од навивачите, но сепак тој ги поздрави и им возврати со аплауз.

Но, интересна беше и изјавата на тренерот Лоптеги кој пред неколку дена застана во одбрана на Пике.

„Нашите навивачи беа навистина одлични. Тие ги истакнуваат позитивните работи кои се случуваат во нашиот фудбал, но и во нашата држава. Додека ние истите дори работи мораме да ги прославиме и го сторивме тоа во соблекувалната“, истакна селекторот на репрезентацијата на Шпанија.

Коментари
Прочитајте поврзани статии
Load More In Репрезентации

Проверете

Николов дел од историската победа над Реал, ПСЖ го доби дербито со Сити🎥

Шериф Тираспол на Бобан Николов го приреди најголемото изненадување во поновата историја н…