Дома Фудбал Англија Манчестер Сити рутински против Астон Вила (ВИДЕО)

Манчестер Сити рутински против Астон Вила (ВИДЕО)

Манчестер Сити на својот „Етихад“ денес ја пречека Астон Вила во рамките од 10-тото коло од англиската Премиер лигата.

„Граѓаните“ имаа теренска иницијатива од самиот почеток на натпреварот, но Астон Вила се обидуваше преку контри да дојде до добра позиција.

Првото полувреме заврши без голови 0:0. Во второто на самото отварање во 46-тата минута домаќинот стигна до водство преку Стерлинг. Беше тоа едноставна акција. Габриел Хесус со глава ја спушти топката за Стерлинг кој побегна на одбраната и рутински погоди за 1:0.

Набрзо потоа се закани и самиот Хесус, почуствува Сити дека после водството им оди полесно, па стигна и до нов гол. Де Брујн кој во таа ситуација изгледа сакаше да нафрли погоди за 2:0. Пет минути подоцна Гундоган ги постави конечните 3:0.

Во финишот од натпреварот Манчестер Сити остана со десетмина бидејќи црвен картон заработи Фернандињо.

Коментари
Advertisements
Прочитајте поврзани статии
Load More In Англија

Проверете

Сити се огласи откако им беше поништена казната за неиграње во Лигата на шампионите

Манчестер сити соопшти дека е задоволен со одлуката на Судот за спортска арбитража во Лоза…