Дома Македонски спорт Мак баскет Кошаркарките до 20 години поразени од Косово

Кошаркарките до 20 години поразени од Косово

Доста израмнети беа двата противници во првата четвртина од последниот натпревар на ФИБА „Челенџер“ турнирот во Скопје. Но со двата поени на Митрева, по десет минути игра, Македонија имаше водство од (15:13).

Вториот период тргна со серија од седум поени на гостинките од Косово, кои го превземаа водството (20:15). Тројката на Митрева ја прекина серијата на противничката екипа, а Секуловска донесе нерешен резултат (20:20).

Но за кратко затоа што младата селекција на Косово одново „спои“ шест поени во серија, и стигна до највисоки (26:20) во првото полувреме.

По истиот рецепт, со пет поени по ред, се доближивме на (25:26). Но противникот водеше со (29:25) на полувремето.

Во второто не го искористивме нашиот најдобар период од играта на завршниот меч од турнирот во Скопје. Со серија од (9-2) преминавме во водство (55:52), на нецели шест минути до крајот.

Се претворија во драматични. Екипите се менуваа во водството. На 27. секунди пред крајот, Укај погоди за (63:62).

Коментари
Прочитајте поврзани статии
Load More In Мак баскет

Проверете

Како Теодор Симиќ блескаше против Шпанија – нека се плаши Украина!

Maкедонската кошаркарска репрезентација беше убедливо поразена од Шпанија во првиот квалиф…