Дома Фудбал Италија Конте: Срушивме кралство кое траеше девет години

Конте: Срушивме кралство кое траеше девет години

Откако Аталанта вчера не победи против Сасуоло Интер и официјално стана шампион во Серија А.

Еден од најзаслужните за препородувањето на Интер секако е тренерот Антонио Конте.

„Постигнувањето во шампионатот е резултат на растот на екипата од сите точки, играта и менталитетот. Разбравме дека постои можност да го освоиме Скудетото и да станеме дел од историјата на Интер. Задоволсто ми е што стигнавме на чекор од големо достигнување“, вели Конте

Конте вели дека во Интер има одлична група играчи, која му помогнала да го освојат Скудетото.

„Не се сите патишта вистински, пронајдов група фудбалери која почна да игра заедно и го подели сонот, а тоа е влез во историјата на Интер, а за да ви успее тоа, мора да бидете победник“, вели Конте.

Коментари
Прочитајте поврзани статии
Load More In Италија

Проверете

Тухел го носи Боатенг во Челзи

Искусниот германски дефанзивец Жером Боатенг ова лето најверојано ќе се пресели во Премиер…