Дома Македонски спорт Кедев не запира: Го освои и четвртиот највисок врв во светот!

Кедев не запира: Го освои и четвртиот највисок врв во светот!

Македонскиот алпинист Сашко Кедев го освои и четвртиот врв во светот и за него вкупно 10-ти со висина од над 8.000 метри.

Пред една недела Кедев стапна на врвот Макалу, а сега се искачи на Лоце на Хималаите кој е висок 8.516 метри. Следна цел за македонскиот алпинист ќе биде врвот Канченџунга кој е во висина од 8.586 метри.


Мбапе со маска на победа против Холандија! ↓↓↓


Претходно Кедев покрај Макалу и Лоце ги искачи врвовите: Монт Еверест (8.848), Нанга Парбат (8.126), Анапурна (8.091), Чо Оју (8.188), Броуд Пик (8.051), К2 (8.611) и Далагири (8.167).

Коментари
Прочитајте поврзани статии
Load More In Македонски спорт

Проверете

Во соблекуалната на Србија имало драма: Павловиќ колабирал – го враќале во живот!

Вистинска драма се случувала во соблекувалната на Србија на полувремето од натпреварот со …