Дома Фудбал Италија Италијанците како никој друг: Во наредната сезона може да имаат шест екипи во ЛШ!

Италијанците како никој друг: Во наредната сезона може да имаат шест екипи во ЛШ!

Веќе е потврдено дека Италија следната сезона ќе има пет учесници во Лигата на шампионите, но постои можност да дојдат и до бројка од шест екипи во најелитното европско натпреварување.

УЕФА од следната сезона ќе го зголеми бројот на екипи со новиот формат, Италија нема екипи во Лигата на шампионите, но поради добрите настапи на клубовите во Лигата на Европа и Конференциската лига е прва според коефицентот.


Кој ќе биде новиот шампион, Сити или Арсенал? ↓↓↓


Поради тоа тие веќе си обезбедија пет места, додека за ваква позиција се борат уште Германија и Англија.

Но, ако Рома или Aталанта го освојат трофејот во ова натпреварување, а не обезбедат пласман во ЛШ преку првенството, Италија би добила рекордни шест учесници во најелитното европско натпреварување.

Коментари
Прочитајте поврзани статии
Load More In Италија

Проверете

Човекот со најдобра работа во светот: Освојува трофеј за секои 10 минути на теренот

Eдно име од редовите на актуелниот англиски шампион, Манчестер Сити посебно се издвојува –…