Дома Фудбал Германија Историјата е испишана: Леверкузен влезе во друштво на Јувентус, Милан и Арсенал

Историјата е испишана: Леверкузен влезе во друштво на Јувентус, Милан и Арсенал

Баер Леверкузен денес во последното коло славеше победа од 2:1 против Агусубург и така остана непоразен со што ја заврши сезоната без ниту еден пораз.

Досега во Германија ниту Баерн, ниту било кој друг не тим не успеал да стигне до титулата на ваков начин, а Леверкузен се придружи на Јувентус, Арсенал и Милан кои се единствени екипи кои освоиле некое првенство од најсилните пет без пораз.


Германија гази и најавува битка за титула! ↓↓↓


Избраниците на Чаби Алонсо така сосема заслужено стигнаа до трофејот. Сезоната ја заврши со 28 победи и шест нерешени натпревари, постигнаа 89 голови, а примија 24.

Во сите натпреварувања се во серија од 51 натпревар без пораз и сега им остануваат уште два меча за неверојатен успех и тројна круна без изгубен натпревар.

Коментари
Прочитајте поврзани статии
Load More In Германија

Проверете

Навивач дојде до Роналдо да направи селфи, а Португалецот – го турна! 🎥

Огромни проблеми имаа редарите и обезбедувањето во вчерашниот натпревар на Португалија и Т…