Дома Македонски спорт Историски момент: Дејан Георгиевски се избори за Летните Олимписки игри во Токио!

Историски момент: Дејан Георгиевски се избори за Летните Олимписки игри во Токио!

Македонскиот таеквондо борач Дејан Георгиевски направи голем успех и обезбеди олимписка норма за ЛОИ во Токио!

Георгиевски на европскиот квалификациски турнир во Софија во категоријата над 87 килограми успеа да слави над олимпискиот шампион Радик Исаев од Азербејџан и така обезбеди место на финалниот собир. Георгивски го доби Исаев со 13:6.

Претходно место на Олимписките игри од Македонија обезбеди борачот Могамедгаџи Нуров, а се очекува и каратистот Емил Павлов да го направи истото.

Честитки Дејан!

Коментари
Прочитајте поврзани статии
Load More In Македонски спорт

Проверете

„Историски момент беше денес да се гледа Македонија, срцето ми е полно за Пандев“

Марио Ѓуровски како што најавивме е дел од нашиот експертски кој ги коментира натпреварите…