Дома Фудбал Испаднаа од Ла Лига, а сега поради скандалот со наместени натпревари бараат да бидат вратени

Испаднаа од Ла Лига, а сега поради скандалот со наместени натпревари бараат да бидат вратени

Eкипата на Џирона испрати барање до Фудбалскиот сојуз на Шпанија бидат 21 тим во Ла Лига наредната сезона.

Џирона минатата сезона заврши на 18-тата позиција во првенството. Тоа значеше дека се простуваат од друштвото од најдобрите, но раководството на тимот се одлучи за интересно барање.

Тие побараа да бидат вратени во Ла Лига како 21-ви тим наредната сезона и тоа откако екипата на Ваљадолид беше обвинета дека го наместиле натпреварот од последното коло против Валенсија (0:2).

Секако, тешко е да се верува дека раководството на Ла Лига ќе го одобри ваквото барање и се очекува истото да биде одбиено.

Така, Џирона ќе мора да оди во понизок ранг, а Ваљадолид ќе се соочи со санкции поради нелегелно работење во минатата сезона.

Овој тим веројатно ќе ја започне сезоната со минус на своето бодовно салдо. Се претпоставува дека ќе бидат казнети со одземање на шест бодови и за нив сезоната ќе биде тешка од самиот почеток.

Оваа сезона тие завршија на 17-тото место со 41 бод. Го обезбедија опстанокот на едно коло пред крајот и во последното коло имаа можност за опуштен пристап.

На крајот се покажа дека натпреварот е договорен. Главни во местењето на натпреварот биле Раул Браво и Карлос Аранда, а групата која местела натпревари паднала после откривањето на пораките.

Коментари
Advertisements
Прочитајте поврзани статии
Load More In Фудбал

Проверете

Марсело покажа како изгледа неговото тело по изолацијата (ФОТО)

Mногу фудбалери ја искористија домашната изолација за да работат на нивната физичка форма.…