Дома Фудбал Англија Дали Лестер ќе биде најголемиот губитник во сезоната?

Дали Лестер ќе биде најголемиот губитник во сезоната?

Додека фокусот на фудбалската јавност беше насочен кон репрезентативните натпревари, треба да се спомене и ситуацијата на Лестер од Чемпионшип.

Овој тим доживеа изненадувачко испаѓање од Премиер лигата минатата година, станувајќи веројатно тимот со најмногу ѕвезди што испаднал во последните години.


Уствари викендов е затишје пред бура! ↓↓↓


Исполнет со играчи кои чинат десетици милиони евра, тимот на Лестер се пресели во понизок ранг и се очекуваше брзо враќање бидејќи дури девет од 10-те најплатени играчи во Чемпионшип моментално се членови на Лестер.

Сè одеше во таа насока со месеци. Пред само 12 недели Лестер имаше неверојатни плус 17 во однос на местата кои не се испаѓаат. Се чинеше дека се е готово и дека Лестер треба само да ја приведе сезоната кон крајот.

Но, три месеци подоцна, состојбата на табелата е следна: Лестер повеќе не е прв или втор, туку падна на третото место во Чемпионшип.

Популарните „Лисици“ сега се зад екипите на Ипсвич и Лидс, по вчерашните резултати. Лестер беше поразен од Бристол Сити, а Ипсвич и Лидс ги прескокнаа.

Потсетуваме, промоција од Чемпионшип во Премиер лигата обезбедуваат двете првопласирани екипи, додека позициите од третата до шестата играат бараж.

Коментари
Прочитајте поврзани статии
Load More In Англија

Проверете

ПСЖ и Дортмунд се први полуфиналисти во ЛШ

Пари Сент Жермен и Борусија Дортмунд обезбедија полуфинале откако вечерва беа подобри од Б…