Дома Останати Кошарка НБА Далас го сруши шампионот, страшен трипл-дабл на Дончиќ 🎥

Далас го сруши шампионот, страшен трипл-дабл на Дончиќ 🎥


Викенд најава: Интер - Милан, Тотенхем - Ман.Сити и Феенорд - ПСВ ↓↓↓Далас стави крај на серијата од четири порази во низа што е најдолга серија откако тренер е Џејсон Кид.

На домашен терен изминатата ноќ тимот на Дончиќ славеше победа против актуелниот шампион со 116:113. Дончиќ одигра уште еден фантастичен натпревар и стигна до 51. трипл-дабл во кариерата.

Натпреварот Словенецот го заврши со 41 поен и по 12 асистенции скокови, а додаде уште четири украдени топки. Хардвеј беше зад него с 22 поени.

Во редовите на Вориорси Стеф Кари уфрли 32 поени, меѓутоа беше и еден од трагичарите затоа што на десет секунди до крајот направи чекори во обид за шут. Томпсон се обиде да изедначи во последниот напад, но не успеа.

НБА РЕЗУЛТАТИ:

 Њујокр Никси – Детроит 140:110

Портланд – ЛА Клиперс 118:112

Далас – Голден Стејт 116:113

Коментари
Прочитајте поврзани статии
Load More In НБА

Проверете

Кузмановски се сели кај Миркуловски?!

Викенд најава: Интер - Милан, Тотенхем - Ман.Сити и Феенорд - ПСВ ↓↓↓ Според информациите …