Дома Останати Кошарка Го купиле Антиќ за 10.000 марки, па утврдиле дека е повозрасен од тоа што мислеле

Го купиле Антиќ за 10.000 марки, па утврдиле дека е повозрасен од тоа што мислеле

Некогашниот легендарен српски тренер, Драган Шакота гостуваше во кошаркарскиот подкаст „Јао Миле“, а една од темите за која зборуваше беше порвзана и за македонската легенда Перо Антиќ.

Имено, кога Шакота беше тренер на АЕК грчкиот тим го доведе Антиќ од Работнички за 10.000 мерки. Но тој кога го доведувал мислел дека Антиќ е две години помлад од она што навистина бил.


Каде ќе биде најинтересно викендов!? ↓↓↓


“Во тоа време бев на еден турнир во Грција, таму беше и Перо Антиќ. Бев фасциниран од неговите настапи, беше прв стрелец. Ми кажаа дека е роден 1984 година. Ја знаев таа генерција и помислив дека во таа генерација друг таков играч едноставно не постои.

Веднаш разговарав со менаџерот на АЕК и лесно го купивме, за само 10.000 марки. Но кога дојде време да го регистрираме се виде, според неговиот пасош, дека Перо всушност официјално е повозрасен и дека е роден 1982 година а не 1984 година. Но и со тоа годиште ние го ангажиравме“

Коментари
Прочитајте поврзани статии
Load More In Кошарка

Проверете

Колку заработил најдобриот македонски тенисер во 2023 година?

Најдобриот македонски тенисер Калин Ивановски во моментов е на 308. место на АТП-листата, …