Дома Топ вести Готово: Барселона ја активираше откупната клазула – пристигнува стопер!

Готово: Барселона ја активираше откупната клазула – пристигнува стопер!

barcelona

Изгледа дека повеќе нема дилеми!

Како што пренесува новинарот на францускиот медиум „Foot Mercato“, Седрик Рабла и уште неколку светски реномирани медиуми, Барселона ја активирала октупната клазула во договорот на стоперот на Севиља, Клемент Леглет.


ТОП викенд: Битка за Манчестер и две дербија во Италија! ↓↓↓


Овој француски интернационалец веќе долго период е на радарот на Барселона и пристигнуваа најави дека трансферот наскоро ќе биде завршен, а во клубот изгледа конечната одлука ја доенеле после заминувањето на Паулињо во Гвангжу за сума од 50 милиони евра.

Ленглет има само 23 години, кариерата ја започна во Нанси во 2012 година, после само една година доби место во првиот тим, за во 2016 година да се пресели во редовите на Севиља.
Клубот од „Санчез Пизхуан“ тогаш за неговите услуги плати сума од пет милиони евра и јасно е дека сега ќе оставарат огромент профит.

Французинот во дресот на Севиља запиша 73 официјални настапи и постигна четири погодоци.

Kлазулата во договорот на Ленглет изнесува 35 милиони евра.

Коментари
Прочитајте поврзани статии
Load More In Топ вести

Проверете

Вардар немоќен во Тетово, дербито за Шкендија!

Без разлика на позициите на табелата, натпреварот помеѓу Шкендија и Вардар секогаш ќе прив…